Nasıl Hamile Kalabilirim ?

Nasıl Hamile Kalabilirim ?

Bebek sahibi olmaya karar veren anne-baba adaylarının en çok sorduğu sorulardan birisi; “nasıl hamile kalırım?” sorusudur.

“Neden hamile kalamıyorum?”

İlk olarak şunu bilmelisiniz; hamile kalma süresi her kadın için aynı değildir. Yani bunu öngöremezsiniz. Bazı kadınlar bebek sahibi olmaya karar verdikten hemen sonra, birkaç hafta içerisinde hamile kalabiliyor, bazı kadınlar için ise bu süre bazı nedenlere bağlı olarak daha uzun olabiliyor.

Eğer bebek sahibi olmaya karar verdikten ve bebek sahibi olmayı denemeye başladıktan sonra bir müddet zaman geçtiyse, nasıl hamile kalınır sorusu aklınızda dönüp duruyorsa bu kategorimizde yer alan makalelerimizi okuyup genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca, nasıl hamile kalacağınızı ve hamile kalmanızın önünde herhangi bir engel olup-olmadığını kesin olarak öğrenebilmek için; mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına konuyla ilgili danışmanızı, aklınızdaki soruları sormanızı tavsiye ederiz

Adetim Gecikti Yoksa Hamile Miyim?

Kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı alarak adet gecikmesi yaşanabiliyor.

Uzmanlar yılda bir iki kez adet gecikmesinin normal karşılanabileceğini, ancak düzensizliğin iki üç ay devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerektiğini belirtiyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ebru Füsun Işık, adet gecikmesinin ne zaman ciddiye alınması gerektiğini anlattı.

Normal adet döngüsü (siklüs) bir kadında 21-35 gün arasında değişmektedir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsediliyor.

Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesinin bir sorun olarak algılanmaması gerekiyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Işık, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabileceğini beliterek, adet düzensizliğinin iki üç ay devam etmesi durumunda hekime başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

Adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir. Hormonal faktörler, üreme organları ile ilgili hastalıklar, stres gibi yaşam koşulları, ağır egzersiz veya aşırı kilo alıp verme adet gecikmesine neden olabilir. Op. Dr. Işık, adet gecikmesinin nedenleri arasında en sık görülenin yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması olduğu söyleyerek şu bilgileri verdi: